Czego nie robić w Sylwestra? Popularne przesądy sylwestrowe

Featured - slides

Czego nie robić w Sylwestra? Popularne przesądy sylwestrowe

Sylwester to nie tylko okazja do świetnej zabawy – dla wielu z nas koniec starego roku ma też wymiar symboliczny. Z rozpoczęciem nowego roku często wiążemy pewne nadzieje, a licząc na przychylność losu, unikamy określonych zachowań, które mogłyby ściągnąć na nas pecha lub nieszczęście. Jakie są najpopularniejsze sylwestrowe przesądy i czego lepiej nie robić w sylwestra i Nowy Rok?

Przesądy w Polsce wciąż żywe – co przynosi szczęście, a co pecha?

Według badania CBOS przeprowadzonego w 2018 roku ponad połowa dorosłych Polaków (54%) wierzy w przynajmniej jeden z dziesięciu przesądów. Spośród tych przynoszących powodzenie najpopularniejszy jest przesąd o trzymaniu kciuków – 33% badanych wierzy, że taki gest może zapewnić szczęście. Jeśli natomiast chodzi o przesądy wróżące pecha, najbardziej obawiamy się stłuczenia lustra (26%). Przesądy sylwestrowe może nie są aż tak powszechne, jednak mimo to wiele osób woli dmuchać na zimne.

Przesądy sylwestrowe – czego nie robić ostatniego dnia roku?

Wśród najpopularniejszych przesądów sylwestrowych należy wymienić te dotyczące sprzątania i prania. W Sylwestra w domu powinien panować porządek, a nieużywane lub zniszczone rzeczy powinny zostać wyrzucone, co ma pomóc odpędzić złą energię i wejść w nowy rok z czystą kartą. Co jednak kluczowe, sprzątanie należy zaplanować dzień przed Sylwestrem lub dopiero 2 stycznia. Sprzątanie, a zwłaszcza zamiatanie w ostatni dzień rocznego cyklu lub pierwszy dzień nowego może wymieść z domu szczęście, pomyślność i dobrobyt.

Według przesądów w Sylwestra nie należy także robić prania– schnące przez sylwestrową noc ubrania mają sprowadzać do domu nieszczęście, być oznaką ubóstwa i przynosić pecha. W ostatni dzień starego roku nie powinno się również nikomu nic pożyczać – przesądy sylwestrowe mówią, że może nas to narazić na braki w ciągu nadchodzących dwunastu miesięcy. Jeśli planujesz imprezę w noc sylwestrową, nie spiesz się też ze sprzątaniem talerzy ze stołu – szybkie pozbywanie się resztek jedzenia może zabrać pomyślność.

Sylwestrowe przesądy, które zapewniają bogactwo i dostatek

Przesądy sylwestrowe i noworoczne mówią nie tylko o tym, czego nie wolno robić, żegnając stary rok, ale także co warto zrobić, by do domu przynieść szczęście i bogactwo. Uważa się, że w starym roku należy w miarę możliwości spłacić wszystkie długi, by nie wchodzić z nimi w nadchodzący rok. By w ciągu najbliższych dwunastu miesięcy nie zabrakło nam pieniędzy, do portfela warto również włożyć łuskę wigilijnego karpia.

Dobrą passę w kwestiach finansowych ma też zapewnić włożenie banknotu o wysokim nominale do prawego buta – sylwestrową noc najlepiej spędzić z jakąś kwotą pieniędzy przy sobie. Według przesądów sylwestrowych należy także pomyśleć o zapełnieniu lodówki, co ma pomóc uchronić nas przed problemami finansowymi. By zapewnić sobie bogactwo na cały rok, po północy na imprezowym stole postaw też nową potrawę.

Sylwestrowe zwyczaje, które przyniosą szczęście w nowym roku

Oczywiście przesądy sylwestrowe i noworoczne nie dotyczą wyłącznie pieniędzy. Przed nowym rokiem dobrze jest pogodzić się z osobami, z którymi weszliśmy w konflikt, oraz przeprosić tych, którzy mogą mieć do nas żal. Dzięki temu w przyszłym roku możemy liczyć na harmonijne i dobre relacje z innymi. Inne zwyczaje sylwestrowe mówią o tym, by w Sylwestra wypisać na czerwonej kartce wszystkie zmartwienia czy przykre wspomnienia, spalić ją przed północą, a popiół wyrzucić za drzwi.

Przesądy mówią też, by w noc sylwestrową palić świeczkę, która symbolizuje rodzinne ciepło i domowe ognisko. Trzeba tylko uważać, by ogień nie zgasł, ponieważ jest to bardzo niekorzystna wróżba. Tuż przed północą powinno się otworzyć na oścież okna i drzwi, by zaprosić do domu pozytywną energię, a pozbyć się tego, co złe i stare. Natomiast o północy należy pocałować ukochaną osobę – by jednak mieć szczęście przez cały rok, to mężczyzna powinien pierwszy pocałować kobietę.

Odbywające się o północy pokazy fajerwerków mają za zadanie przegonić światłem oraz hałasem złe moce i duchy. Warto zwrócić także uwagę na pierwszy noworoczny toast. Ciągnące się w prostych łańcuchach bąbelki w kieliszku wskazują na spokojny i szczęśliwy los, a poskręcane czy krzyżujące się – mogą zwiastować zawirowania i kłopoty.

Szukające miłości singielki, które wybierają się na imprezę w Sylwestra, powinny na ten wieczór założyć nową bieliznę, najlepiej w kolorze czerwonym– podobno wróży to powodzenie u płci przeciwnej w nowym roku. Wielu adoratorów ma również zapewnić nasypanie do butów odrobiny maku, a pierwsze męskie imię, jakie panna usłyszy podczas rozmowy prowadzonej po północy, ma być imieniem jej przyszłego męża.

Jakie są natomiast typowe przesądy noworoczne? Dawniej w Sylwestra gospodarz piekł bochniaczki, szczodraki i gościńce, które następnego dnia rozdawał domownikom, aby w nadchodzącym roku zawsze byli najedzeni – obecnie taką funkcję może pełnić upieczone dzień wcześniej ciasto. Z kolei organizując noworoczny obiad, warto przygotować okrągłe naczynia – przedmioty o okrągłym kształcie symbolizują płynność i nieskończoność rocznego cyklu.

W Klekotkach wiemy, co przynosi szczęście w Sylwestra!

Oczywiście wszystkie przesądy sylwestrowe i noworoczne należy traktować z przymrużeniem oka. Na całe szczęście w Klekotkach wiemy, co robić w Sylwestra i jak dobrze powitać nowy rok. Jeśli marzysz o szampańskiej zabawie, a zarazem pragniesz relaksu w SPA i tęsknisz za bliskim obcowaniem z naturą, Sylwester w Klekotkach na Warmii z pewnością spełni Twoje oczekiwania. W ramach pakietu zapewniamy uroczystą kolację ze specjalnym menu Szefa Kuchni, bal sylwestrowy z DJ-em, uroczysty toast o północy, voucher podarunkowy do SPA oraz możliwość korzystania ze strefy wellness z jacuzzi, sauną i siłownią. Celebruj nadejście nowego roku w pięknych okolicznościach przyrody!

3 powody aby wybrać Nasz Hotel

Wnętrza naszych pokoi zaskakują różnorodnością.

Budynki nawiązują architekturą do osady młyńskiej, a pokoje aranżowane są w stylu dalekowschodnim, kolonialnym, rustykalnym lub art deco.

Dla tych, którzy cenią sobie kontakt z naturą, stworzyliśmy coś wyjątkowego. Własna przestrzeń i niezwykle komfortowy wypoczynek w kameralnych domkach tuż przy lesie i jeziorze.

Nasze Sento SPA to obiekt otulony deskami oryginalnej, warmińskiej stodoły, która została zrekonstruowana i postawiona na skarpie obok budynków zabytkowego młyna i dworu.

Oferujemy zabiegi, które czerpią ze źródeł japońskiej tradycji - kąpieli ofuro, gorących źródeł onsen oraz naturalnych rytuałów pielęgnujących twarz i ciało.

Korzystamy z najwyższej jakości produktów i przetestowanych kosmetyków, a nasi terapeuci proponują zabiegi dopasowane do życzeń i potrzeb gości.

Czerpiemy z bogactwa mazurskiej natury, oferując naszym gościom pobyt w miejscu oddalonym od miejskiego zgiełku.

Sielska atmosfera pomaga odnaleźć spokój, wspiera regenerację i odpoczynek.

Klekotki to przyroda na wyciągnięcie ręki, sezonowe składniki, z których korzystamy w kuchni i niezakłócona niczym cisza.

Oferty