Co zobaczyć na Warmii? Najciekawsze atrakcje Warmii
Warmia często jest mylona z Mazurami, przez co nierzadko pozostaje w ich cieniu. I choć nie przebiega tu Szlak Wielkich Jezior Mazurskich, Warmia ma swoje powody do dumy. Warmia może poszczycić się różnorodnością zabytków, piękną przyrodą i fantastycznymi warunkami do wypoczynku, które tworzą liczne możliwości spędzania czasu zarówno dla miłośników historii czy amatorów aktywności, jak i rodzin z dziećmi. Sprawdź, co warto zobaczyć na Warmii i jak spędzać czas w tym urokliwym, a przez wielu wciąż nieodkrytym zakątku kraju.
Co warto zwiedzić na Warmii? Atrakcje Olsztyna
Olsztyn to największe miasto i stolica województwa warmińsko-mazurskiego, w którym nowoczesność tworzy zgrany duet z bogatą historią. Spacerując uliczkami Starego Miasta, możesz poczuć atmosferę minionych wieków, jednocześnie ciesząc się zaletami dużego miasta. Olsztyn leży nad rzeką Łyną, wśród jezior i lasów oraz na Europejskim Szlaku Gotyku Ceglanego, Szlaku Zamków Gotyckich, Szlaku Grunwaldzkim i Szlaku Kopernikowskim. Najciekawsze atrakcje miasta to zamek kapituły warmińskiej, fragmenty murów miejskich, konkatedra pw. św. Jakuba, założenie urbanistyczne starego miasta, Stary Ratusz wzniesiony w XIV wieku, a następnie odbudowany w XVII wieku, oraz liczne kościoły.
Zwiedzanie zamku kapituły warmińskiej to propozycja dla każdego, kto chce bliżej poznać historię miasta. Zamek kapituły warmińskiej, wybudowany w połowie XIV wieku w stylu gotyckim, pełnił funkcje obronne oraz był siedzibą administratora dóbr kapituły. Budowla była świadkiem wielkich wydarzeń historycznych, odgrywając istotną rolę między innymi podczas wojen polsko-krzyżackich. Obecnie w zamku znajduje się Muzeum Warmii i Mazur, w którym mieści się stała wystawa kopernikowska. Mikołaj Kopernik był najsławniejszym mieszkańcem olsztyńskiego zamku, w którym pełnił obowiązki administratora okolicznych dóbr kapituły warmińskiej. W muzeum można zobaczyć między innymi astronomiczną tablicę doświadczalną Mikołaja Kopernika oraz kopernikowski inkunabuł medyczny, który jest najcenniejszym eksponatem tutejszej biblioteki.
Kolejną atrakcją Olsztyna, która upamiętnia pobyt Mikołaja Kopernika w mieście, jest Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne. W Planetarium każdy – niezależnie od wieku i bez względu na pogodę – może podziwiać rozgwieżdżone niebo oraz odkrywać obiekty i zjawiska astronomiczne. Z kolei Obserwatorium Astronomiczne znajduje się w XIX-wiecznej wieży ciśnień, która wznosi się na najwyższym wzniesieniu dawnego Olsztyna. A jeśli masz ochotę wypocząć na łonie natury, w Olsztynie czeka na Ciebie ponad 1800 ha lasów, z czego ponad połowę stanowi Las Miejski, który pełni funkcję terenów rekreacyjnych, wypoczynkowych, turystycznych i krajoznawczych. W mieście znajduje się ponadto wiele parków, zieleńców i skwerów, w których można znaleźć liczne ścieżki spacerowe, a przede wszystkim wytchnienie od cywilizacyjnego zgiełku.
Co robić na Warmii? Atrakcje w Lidzbarku Warmińskim
Planując zwiedzanie najbardziej znanych miast Warmii, warto wziąć pod uwagę też Lidzbark Warmiński, który często określany jest mianem Perły Warmii. Lidzbark Warmiński od 1350 roku do XIX wieku był stolicą Warmii, a dawniej także jej największym miastem oraz centrum wiary i kultury w Rzeczypospolitej Obojga Narodów. W mieście nie brakuje zabytków wymienianych w gronie największych atrakcji Warmii. Zalicza się do nich Zamek Biskupów Warmińskich wraz z przedzamczem, bastionem i basztą, Kolegiatę św. Piotra i Pawła wraz z klasztorem i wikarówką, dawny kościół ewangelicki, kościół Podwyższenia Krzyża, Przedbramie Bramy Wysokiej, mury obronne i układ urbanistyczny, neogotycki XIX-wieczny ratusz oraz zabytkowe domy.
Jak spędzać czas na Warmii? Atrakcje Fromborka
Frombork, którego dzieje sięgają drugiej połowy XIII wieku, to kolejne miasto na Warmii, w którego historii zapisał się najsłynniejszy polski astronom. Mikołaj Kopernik przebywał we Fromborku od 1510 roku do swojej śmierci w maju 1543 roku. To właśnie we Fromborku Kopernik opracował dzieło De revolutionibus orbium coelestium (O obrotach sfer niebieskich), które odmieniło dotychczasowe pojęcie ludzkości o wszechświecie. Największą atrakcją Fromborka jest Wzgórze Katedralne, które należy do zabytków najwyższej klasy. Zespół katedralny tworzą katedra oraz obwarowania katedralne otoczone budynkami dawnych kanonii. Na kompleks składają się:
- Bazylika Archikatedralna Wniebowzięcia NMP i św. Andrzeja – największy kościół Warmii;
- Wieża Radziejowskiego (dawna dzwonnica), w której znajduje się wahadło Foucaulta;
- Wieża Kopernika, która była uważana za jego dawne obserwatorium, ale w rzeczywistości pełniła funkcję jego mieszkania wewnątrz murów obronnych zespołu katedralnego na wypadek wojny;
- Muzeum Mikołaja Kopernika, którego gmach główny mieści się w dawnym pałacu biskupim;
- 6 kanonii zewnętrznych wzniesionych w XVII i XVIII wieku.
Podczas pobytu we Fromborku można też zaplanować rejs po Zalewie Wiślanym, którym można dopłynąć do Krynicy Morskiej, a ponadto zobaczyć pozostałości umocnień z okresu II wojny światowej czy odwiedzić najurokliwsze punkty widokowe.
Co warto zobaczyć na Warmii? Atrakcje Braniewa
Zwiedzanie atrakcji Warmii nie byłoby kompletne bez wizyty w Braniewie – najstarszym mieście i pierwszej stolicy Warmii. W Braniewie warto zwiedzić bazylikę św. Katarzyny, którą wznoszono w latach 1343-1442, wieżę bramną dawnego Zamku Biskupiego, która jest jedynym ocalałym fragmentem budowli, Wieżę Młyna Kieratowego, pozostałości obwarowań miejskich czy Spichlerz Mariacki z XIX wieku. W Braniewie znajduje się również przystań żeglarska nad rzeką Pasłęką.
Najlepsza baza wypadowa pod zwiedzanie Warmii
Poszukując idealnego miejsca na wypoczynek na Warmii i Mazurach, najlepiej wybrać lokalizację, która zapewnia liczne możliwości spędzania czasu, a jednocześnie stanowi dobrą bazę wypadową pod jednodniowe wycieczki. W tę definicję doskonale wpisują Klekotki SPA & Resort, znajdujące się na pograniczu Warmii i Mazur, około 60 kilometrów od Olsztyna i Lidzbarka Warmińskiego oraz niecałe 50 kilometrów od Fromborka. Klekotki to dawna osada młyńska, o historii której przypominają odrestaurowane obiekty zabytkowe. Na terenie o powierzchni ponad 100 ha czekają nie tylko ciekawe atrakcje, ale przede wszystkim cisza, spokój, mnóstwo zieleni oraz przepiękne widoki.
Do dyspozycji gości oddaje się tu komfortowe pokoje, przestronne apartamenty oraz nowoczesne domki. W obiekcie mieści się też Sento SPA, które jest inspirowane japońską estetyką i świadomym połączeniem tradycyjnych praktyk terapeutycznych z nowoczesnym podejściem do wellness. Klekotki Sento SPA to miejsce absolutnie wyjątkowe – oryginalna bryła budynku stanowi rekonstrukcję tradycyjnej warmińskiej stodoły, a w swym wnętrzu skrywa przestrzeń stworzoną z myślą o harmonii i odprężeniu. W Klekotkach znajdują się ponadto restauracja, sala konferencyjna, kort tenisowy, wypożyczalnia rowerów, kajaków, łódek oraz rowerów wodnych oraz rozległe tereny zielone do wypoczynku i rekreacji.