Zalety jacuzzi – jakie korzyści niosą regularne kąpiele?

Featured - slides

Zalety jacuzzi – jakie korzyści niosą regularne kąpiele?

Zalety jacuzzi – jakie korzyści niosą regularne kąpiele?

Jacuzzi to świetna forma relaksu, z której dobrodziejstw możesz korzystać o każdej porze roku. To jednak zaledwie jedna z wielu zalet jacuzzi – kąpiele nie tylko odprężają ciało i umysł, ale przede wszystkim mają właściwości prozdrowotne. Dowiedz się, co daje jacuzzi i jakie są korzyści regularnych kąpieli.

Czym jest jacuzzi i skąd pochodzi?

Jacuzzi to rodzaj wanny z hydromasażem, z której można korzystać zarówno w domowym zaciszu, ogrodowym SPA, jak i obiektach sportowych, salonach SPA, hotelach lub sanatoriach. Pomysł na wykorzystanie ciepłej wody jako środka prozdrowotnego sięga jeszcze czasów starożytnych, kiedy to popularnością cieszyły się naturalne gorące źródła, japońskie onseny, źródła termalne czy rzymskie łaźnie.

Wraz z biegiem lat jacuzzi ewoluowało, ale w dalszym ciągu w oparciu o znane od wieków rozwiązania. Pierwsza wanna z hydromasażem powstała w 1968 roku, a jej nazwa Roman odwoływała się do starożytnych korzeni całej idei. Za sprawą rozwoju technologicznego współcześnie możemy korzystać z relaksującej kąpieli w domowym jacuzzi czy podczas wyjazdów wypoczynkowych.

Jakie są zalety jacuzzi? Korzyści dla zdrowia i urody

Wiesz już, że masaż wodny to świetny sposób na to, by odprężyć się po intensywnie spędzonym dniu czy tygodniu. Jednak jacuzzi to nie tylko relaks – ciepłe kąpiele mają właściwości prozdrowotne, wspierając zarówno ciało, jak i zdrowie psychiczne. Co możesz zyskać, decydując się na regularne sesje w jacuzzi?

Lepsze krążenie krwi i przepływ tlenu

Połączenie ciepłej wody z masażem poprawia krążenie krwi. Podczas kąpieli naczynia krwionośne rozszerzają się, co umożliwia przepływ większej ilości tlenu i składników odżywczych do narządów. Pomaga to niwelować bóle mięśniowe i sztywność stawów, ale też stanowi wsparcie w leczeniu takich schorzeń jak niedokrwistość, miażdżyca, zapalenie żył, reumatyzm, niedowład czy nadwyrężenie mięśni.

Wsparcie układu trawiennego i metabolizmu

Regularne korzystanie z jacuzzi wspiera układ trawienny, co jest możliwe dzięki skutecznemu wsparciu w usuwaniu toksyn i zbędnych produktów przemiany materii z organizmu. To sprawia, że już kilka sesji w jacuzzi może przynieść ulgę w bólach brzucha, częstych mdłościach czy w przypadku braku apetytu. Ponadto wyniki badań przeprowadzonych przez naukowców z Loughborough University wskazują, że gorące kąpiele mogą wspierać metabolizm glukozy. Systematyczne zabiegi mogą więc łagodzić stany zapalne w organizmie oraz obniżać poziom cukru we krwi.

Dobre samopoczucie i łagodzenie dolegliwości

Jak dowiedli naukowcy z Uniwersytetu Stanowego w Waszyngtonie, zanurzenie się w ciepłej wodzie o temperaturze około 39 stopni Celsjusza wprowadza ciało w stan głębokiego relaksu. Odpowiednio wysoka temperatura wody sprawia, że kąpiele w jacuzzi doskonale obniżają poziom stresu, zwiększając komfort psychiczny osób, które zmagają się z problemami emocjonalnymi czy bezsennością. Sesja w wannie z hydromasażem skutecznie wspiera też walkę z bólami głowy, apatią, rozdrażnieniem, problemami żołądkowymi, bólami mięśni i nerwowością.

Walka z cellulitem i modelowanie sylwetki

Wiele osób zastanawia się, czy jacuzzi odchudza. Otóż nie, ale kąpiele w ciepłej wodzie w połączeniu z masującym strumieniem wody mają bardzo korzystny wpływ na kształtowanie sylwetki i mogą wspomagać proces usuwania tkanki tłuszczowej, dzięki czemu stanowi doskonałe uzupełnienie programu treningowego i zbilansowanej diety. Ponadto jacuzzi może być Twoim sprzymierzeńcem w walce z cellulitem. Powstający z trakcie kąpieli ucisk na ciało powoduje masaż skóry, tkanek podskórnych oraz mięśni, poprawiając napięcie i ukrwienie skóry.

Poprawa pojemności płuc i poboru tlenu

Jacuzzi może mieć pozytywny wpływ na pojemność płuc i pobór tlenu, do czego przyczyniają się temperatura oraz ciśnienie wody, jakie wywiera ona klatkę piersiową i płuca. Ciepła woda sprawia, że serce bije szybciej, zwiększa się spożycie tlenu, a wytwarzająca się para wodna działa oczyszczająco na zatoki i oskrzela. Dodatkowo kąpiele mogą wzmacniać mięśnie klatki piersiowej, ponieważ w czasie seansu wykonują one nawet o 60% intensywniejszą pracę niż w standardowych warunkach.

Komu polecane są kąpiele w jacuzzi? Wskazania

Liczne zalety jacuzzi sprawiają, że korzyści wynikające z regularnych kąpieli mogą przynieść ulgę osobom cierpiącym z powodu różnych dolegliwości. Są to między innymi:

  • choroby reumatyczne – kąpiele w jacuzzi łagodzą ból oraz zmniejszają sztywność mięśni i stawów;
  • bóle mięśni – sesje w jacuzzi redukują ból i rozluźniają napięte mięśnie;
  • problemy ze snem – systematyczne zabiegi sprzyjają obniżeniu poziomu stresu, co pozytywnie wpływa na jakość snu;
  • regeneracja mięśni – kąpiele w ciepłej wodzie wspierają regenerację zarówno mięśni, jak i całego organizmu po intensywnych treningach;
  • problemy z układem oddechowym – hydromasaż może przyczynić się do łagodzenia objawów astmy, chorób płuc i innych chorób układu oddechowego.

Kto nie powinien korzystać z jacuzzi? Przeciwwskazania

Choć jacuzzi sprzyja niwelowaniu rozmaitych dolegliwości, istnieją również pewne przeciwwskazania do zażywania kąpieli. Z jacuzzi muszą zrezygnować osoby z chorobami skóry, mające aktywne stany zapalne, w tym zmiany z otwartymi ranami. Kąpiele w wannie z hydromasażem nie będą też rekomendowane przy nadwrażliwości skórnej oraz uczuleniu na chlor.

Z dobrodziejstw ciepłej kąpieli nie mogą czerpać także osoby z nadciśnieniem tętniczym, chorobami układu krążenia i niską krzepliwością krwi, a ponadto chorobami układu moczowo-płciowego, wszelkimi infekcjami dróg moczowych i w obrębie narządów płciowych. Z jacuzzi nie powinno się też korzystać w przypadku cukrzycy, żylaków oraz w trakcie menstruacji.

Skorzystaj z zalet jacuzzi w Klekotki SPA & Resort – obiekcie usytuowanym na pograniczu Warmii i Mazur. Odkryj nasze klimatyczne SPA inspirowane japońską estetyką i świadomym połączeniem tradycyjnych praktyk terapeutycznych z nowoczesnym podejściem do wellness.

 

Powróć do bloga

3 powody aby wybrać Nasz Hotel

Wnętrza naszych pokoi zaskakują różnorodnością.

Budynki nawiązują architekturą do osady młyńskiej, a pokoje aranżowane są w stylu dalekowschodnim, kolonialnym, rustykalnym lub art deco.

Dla tych, którzy cenią sobie kontakt z naturą, stworzyliśmy coś wyjątkowego. Własna przestrzeń i niezwykle komfortowy wypoczynek w kameralnych domkach tuż przy lesie i jeziorze.

Nasze Sento SPA to obiekt otulony deskami oryginalnej, warmińskiej stodoły, która została zrekonstruowana i postawiona na skarpie obok budynków zabytkowego młyna i dworu.

Oferujemy zabiegi, które czerpią ze źródeł japońskiej tradycji - kąpieli ofuro, gorących źródeł onsen oraz naturalnych rytuałów pielęgnujących twarz i ciało.

Korzystamy z najwyższej jakości produktów i przetestowanych kosmetyków, a nasi terapeuci proponują zabiegi dopasowane do życzeń i potrzeb gości.

Czerpiemy z bogactwa mazurskiej natury, oferując naszym gościom pobyt w miejscu oddalonym od miejskiego zgiełku.

Sielska atmosfera pomaga odnaleźć spokój, wspiera regenerację i odpoczynek.

Klekotki to przyroda na wyciągnięcie ręki, sezonowe składniki, z których korzystamy w kuchni i niezakłócona niczym cisza.

Oferty